Benczúr Gyula (1844-1920) és kortársai

 

 

 

Aggházy Gyula, Csikós Béla, Deák Ébner Lajos, Hollósy Simon, Jendrassik Jenő, Karlovszky Bertalan, László Fülöp, Lotz Károly, Markó Károly id., Markó Károly ifj., Munkácsy Mihály, Paál László, Skuteczky Döme

 

 


 

 

 

Festői rendezés a festészet színpadán

 

 

Közös rendezésben

A miskolci Herman Ottó Múzeum és a Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum 2006. decemberében együttműködési megállapodást kötött a két intézmény képzőművészeti gyűjteményeinek egységes kezelésére, gondozására, feldolgozására, közös kutatási és kiállítási projektek megvalósítására. Ennek szellemében készültek el a munkatervek és annak a tárlatnak az előkészítése, amely a nagysikerű Munkácsy kiállítás után, a magyar történelmi festészet festőfejedelmét, Benczúr Gyulát és kortársait kívánja sajátos aspektusból és módon bemutatni a nagyérdeműnek. A múzeumi kiállításokkal kapcsolatos szakmai elvárásokat is figyelembe véve, több magyar és szlovák múzeum együttműködésére épül a jelenleg visszabontott nyíregyházi állandó kiállítás törzsanyaga köré szervezett bemutató.

Az immáron európai rangú Miskolci Bartók+ Operafesztivál idejére programozott tárlat koncepciójával és tematikus irányultságával is illeszkedik a nagyszabású zenei eseményhez, amely Bartók+ Párizs címmel most a francia operairodalom kétszáz évére koncentrál.

Bellák Gábor művészettörténész, Benczúr kutató, a Magyar Nemzeti Galéria munkatársa vállalta a kiállítás rendezését, az anyag válogatását, a katalógus előszó megírását. Reményeink szerint az enteriőr kiállításhoz a Magyar Képzőművészeti Egyetem is hozzájárul dokumentációval és korabeli fényképekkel. Bellák Gábor a kiállítás koncepciójában a következőket emeli ki:

 

Egy különleges kiállítás

„Kiállításunk új és érdekes szempontból vizsgálja a 19. századi magyar festészetet. Nem témákra, műfajokra és alkotókra koncentrál, hanem a festői alkotás egy alig vizsgált technikai elemére, a kép tematikus elemeinek „rendezésére”. A kompozíció elvont tartalmú fogalmával szemben a rendezés a megfelelő motívumok, kellékek, modellek kiválasztását jelenti, egyes részlettanulmányok kidolgozását, illetve ezek utólagos összeillesztését. A legnagyobb kihívást e téren természetesen a történelmi festészet jelentette, hiszen a történetileg hiteles kellékek, tárgyak, helyszínek kiválasztása komoly szakmai ismereteket és előkészületeket igényelt. Benczúr Gyula (1844-1920) a magyar akadémizmus legnagyobb képviselője, történelmi kompozícióihoz mindig az adott korszakra vonatkozó történelmi szakirodalom ismeretében fogott hozzá. Rendezőként mindent megjelenített vásznain, amit a megfelelő korszak felidézéséhez szükségesnek látott. Bár a 19. századi festészetben mindenképpen Benczúrt tekinthetjük a festői szcenírozás legjelentősebb mesterének, kortársai között is számos, a festői rendezésben nagy alkotót találunk.

 

Benczúr Gyula és kortársai

Kiállításunkon Benczúr alkotásai mellett elsősorban portrékat és életképeket mutatunk be olyan kiemelkedő mesterek életművéből, mint László Fülöp, Deák Ébner Lajos, vagy Lotz Károly.” A kiállítás anyagát a Magyar Nemzeti Galéria, a kassai Kelet-Szlovákiai Múzeum és Galéria, a debreceni Déri Múzeum, a nyíregyházi Jósa András Múzeum és a miskolci Herman Ottó Múzeum anyagából válogattuk.

 

A közel hatvan remekművet

felsorakoztató tárlat Miskolc belvárosában a Miskolci Galéria reprezentatív nagy kiállítótermeiben kerül megrendezésre és a június 13-án kezdődő Operafesztivál előtti napon, június 12-én nyílik meg. Az idegenforgalmi szezonban a Miskolci Nyár eseményeként október 14-ig látható.

 

 

 

 

Információk a kiállításról

 

 

Nyitva tartás:

hétfő kivételével 10-18 óráig,

a Bartók+ Párizs 2007. Miskolci Nemzetközi Operafesztivál ideje alatt 10-23 óráig

 

 

Jegyárak:

teljes árú jegy:   900 Ft

kedvezményes jegy:  450 Ft

(Kizárólag a Benczúr kiállításra érvényes jegyek árai.

Csoportos kedvezmény itt nem vehető igénybe!)

 

 

koncepció, forgatókönyv, katalógus bevezető:

Bellák Gábor a Magyar Nemzeti Galéria  művészettörténésze

  

művészeti rendező:

Dr. Dobrik István művészettörténész, a Miskolci Galéria Városi  Művészeti Múzeum igazgatója

 és Kárpáti László művészettörténész, főmuzeológus, a Herman Ottó  Múzeum Képzőművészeti Osztályának vezetője

 

információ, csoportos bejelentkezés:

Madarász Györgyi

Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum

3530 Miskolc, Rákóczi u. 2.

Tel: 46-500-681, 46-500-684, 30-9426146

madaraszgyorgyi@freemail.hu

 

 

 

 



 

 

 

 

Aranyhatszög jegycsomag

Egy különleges akció

Hat kiállítóhelyen, több mint húsz egyedülálló kiállítás

 

A miskolci Herman Ottó Múzeum és a Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum együttműködésének fontos állomása a Benczúr Gyula és kortársai c. nagyszabású kiállítás. Ennek alkalmából és a Bartók+ Miskolci Nemzetközi Operafesztivál tiszteletére bocsátjuk ki korlátozott számban az „Aranyhatszög” elnevezésű látogatói jegyet, mely a két intézmény kiállítóhelyeire több mint 60%-os kedvezményt biztosít. A jegy az alábbi tárlatok és múzeumi egységek megtekintésére jogosít 2007. június 12 és szeptember 6. között:

 

 


 

 

1. Herman Ottó Múzeum Képtára

3529 Miskolc, Görgey Artúr u. 28.

 Tel: 46-560-170

 e-mail: latogato@hermuz.hu

 Nyitva: hétfő kivételével 10-18 óráig

 

A 2005-ben megújuló állandó kiállításon a magyar képzőművészet történetével az 1700-as évektől a 20. század közepéig rangos alkotásokon keresztül ismerkedhet meg a nagyközönség. Az átfogó történeti igényű bemutatás elve szerint haladva, e koncepcióba szervesen illesztve képet nyújt a tárlat a jellegzetesen miskolci művészet múltjáról is. A tárlaton a festészeté a főszerep, ám a magyar szobrászat jeles egyéniségeinek alkotásaival, és a korjelző igénnyel bemutatott iparművészeti tárgyak (szelencék, zárdamunkák, kerámiák, szőnyegek, elefántcsont- és puszpángfa-faragványok, üvegművészeti emlékek) együttesével a kiállítás sajátos látványtárat nyújt.

 


 

 

2. Herman Ottó Múzeum Papszer utcai kiállítási épülete

 3530 Miskolc, Papszer u. 1.

 Tel: 46-346-875

 e-mail: hominfo@axelero.hu

 Nyitva: hétfő kivételével 10-16 óráig

 

A Papszernek nevezett épület eredetileg a Herman Ottó Múzeum igazgatósági épülete volt. Ma több kiállítótérrel rendelkező, a központhoz közvetlenül tartozó kiállítóhely.

 

Időszaki kiállítások:
2007. március 6 - 2007. június 24.

Bulgária ásványai - A „Föld és Ember” Nemzeti Múzeum (Szófia, Bulgária) vendégkiállítása

 

2007. április 11 - június 24.

Koncz József festőművész kiállítása
 

2007. május. 18 - június 17.

"Régészeti kincseink" - kamara kiállítás a Herman Ottó Múzeum gyűjteményéből

 

2007. június 1 - július 1.

Pittoreszk 2 – Párizs magyar szemmel-képzőművészeti kiállítás a RadaR Európai Kortárs Művészetért Egyesület szervezésében

 

2007. június 14 – 24.

"A szódás üvegtől a szódás szifonig"- kamara kiállítás
 

2007. július 12 - szeptember 2.

"A régi konyha körül" - a Visegrádi Négyek közös vándorkiállítása

 

2007. július 12 - szeptember 2.

"A balkán hangja" - fotókiállítás a XXVIII. Kaláka Folkfesztivál alkalmából

 

Állandó kiállítások:
Miskolci évszázadok - várostörténeti kiállítás

"Mit ránk hagytak a századok" - régészeti kiállítás

Magyarország ásványai - ásványtani kiállítás

 


 

 

3. Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum - Rákóczi-ház

 3530 Miskolc, Rákóczi u. 2. (bejárat a Széchenyi u. felől)

 Tel: 46-500-681

 e-mail: mgaleria@freemail.hu

 Nyitva: hétfő kivételével 10-18 óráig, az Operafesztivál ideje alatt 10-23 óráig

 

Időszaki kiállítások:

 

2007. június 12 –október 14.

Benczúr Gyula (1844-1920) és kortársai – Festői rendezés a festészet színpadán

 

2007. június 21-július 29.

Művésztelepi ösztöndíjasok kiállítása (Koralevics Rita, Lengyel Orsolya, Uta Heinecke)

 

2007. augusztus 16-szeptember 13.

Diszkréció – VI. Miskolci Művésztelep záró-kiállítása

 

állandó kiállítások:

Kondor Béla (1931-1972) állandó kiállítása

Miskolci képzőművészek emlékkiállítása

 


 

 

4. Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum - Petró-ház

 3525 Miskolc, Hunyadi u. 12.

 Tel: 46-355-004

 e-mail: mgaleria@freemail.hu

Nyitva: vasárnap és hétfő kivételével 10-18 óráig

 

Szalay Lajos (1909-1995) állandó kiállítása

 

A Miskolcra hazatért Szalay Lajosnak 1992-ben nyílt állandó kiállítása a Petró Sándor orvos-műgyűjtő polgári házából kialakított múzeumi térben (Petró-ház). A kiállítótermekben domborművei, sokszorosított grafikái, legkorábbi ceruza- és tusrajzai, festményei láthatóak.

A Szalay-gyűjtemény mellett minden Szalayra vonatkozó ismeret megtalálható az információs központban és a kutatóhelyiségekben, ahol szövegek, fotók, hang- és képanyagok őrzik Szalay művészi világát.

 

 

5. Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum - Feledy-ház

 3525 Miskolc, Deák tér 3.

 Tel: 46-355-472

 e-mail: mgaleria@freemail.hu

 Nyitva: vasárnap és hétfő kivételével 10-18 óráig

 

Feledy Gyula képzőművész állandó kiállítása

 

Feledy Gyula gyűjteményének egy része Miskolc egyik legszebb terén, a Deák téren lévő műemlék jellegű felújított volt görögkereskedő házban került állandó kiállítás formájában bemutatásra. A Kossuth-díjas képzőművész munkásságát az öt, egymásba nyíló terem falain mintegy száz mű, festmény és grafika reprezentálja.

A krakkói tanulmányai után visszatérő fiatal Feledy Gyulának kulcsszerepe volt a miskolci grafikai műhely megalapításában, és a Miskolci Grafikai Biennálék sorozatának elindításában

 

 


 

 

6. Miskolc Galéria - Színháztörténeti és Színészmúzeum

3525 Miskolc, Déryné u. 3.

 Tel: 46/ 327-900

 e-mail: mgaleria@freemail.hu

 Nyitva: hétfő kivételével 10-18 óráig

 

Az ország első magyar nyelvű kőszínházának helyet adó telken 1996-tól a Színháztörténeti és Színészmúzeum áll. Az elhunyt miskolci teátristák emlékhelyén a ,,Hódolván Tháliának” c. újrarendezett állandó kiállítás a vándorszínészet korától egészen a legutóbbi 2003-as színházi jubileumig foglalja össze a miskolci színjátszás történetét.

 

időszakos kiállítások:

2007. április 12 - június 23. Dedikált fotók Gobbi Hilda hagyatékából

A dedikált színészképek gyűjtése nemcsak a nézők hobbija lehet: a Nemzeti Színház legendás művésznője, a rádió Szabó nénije, Gobbi Hilda is lelkesen gyűjtötte pályatársai dedikált fényképeit, amelyek ma a Nemzeti Színház archívumát gazdagítják.

 

2007. június 28 - október 6. A tizenöt éves Csodamalom Bábszínház

jubileumi kiállítása

A fennállásának tizenötödik évfordulóját ünneplő miskolci Csodamalom Bábszínház működését mutatja be a kiállítás. Bábok, látványtervek, plakátok, fotók segítségével idézik fel a legemlékezetesebb produkciókat, s a látogatók betekinthetnek a kulisszák mögötti világba is.

  

 


 

  

Jegyárak:

 

 

Aranyhatszög jegyek korlátozott számban, melyek a fenti 6 kiállítóhely látogatására jogosítanak, minden helyszínen megvásárolhatók

 

Aranyhatszög teljes árú jegy 1.200 Ft (2.940 Ft helyett)

Aranyhatszög kedvezményes jegy:    600 Ft (1.490 Ft helyett)

 

Az „Aranyhatszög” jeggyel a fenti kiállítások mindegyike megtekinthető!!

 

 

  


 

  

Tájékoztatásul az egyes kiállítások jegyárai:

 

 

 

Benczúr Gyula (1844-1920) és kortársai –

Festői rendezés a festészet színpadán c. kiállításra (kizárólag erre a kiállításra érvényes!)

(Csoportos kedvezmény nem vehető igénybe!)

teljes árú jegy:   900 Ft

kedvezményes jegy:   450 Ft

 

 

 

Herman Ottó Múzeum jegyárai (kizárólag a múzeum kiállításaira érvényes!)

teljes árú jegy:   400 Ft

kedvezményes jegy:   200 Ft

 

 

 

A Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum és kiállítóhelyeinek jegyárai

(a Benczúr kiállítás kivételével a galéria kiállításaira érvényes, minden kiállítóhelyen új jegy váltása kötelező!)

teljes árú jegy:   310 Ft

kedvezményes jegy:   160 Ft

 

 

 


  

 

 

Akik nélkül ez a nagyszabású kiállítás nem jöhetett volna létre.

Köszönet a támogatóknak, partnereknek >>>>>

 

 

 

vissza