Brassai, Capa, Kertész, Moholy-Nagy, Munkácsi – a világhírű magyar fotográfusok képei a Miskolci Galériában   

(M)érték – Világhírű magyar fotográfusok címmel a hazai fotográfia történetének egyik legnagyobb jelentőségű kiállítása nyílik Miskolcon. A mintegy 110 képből álló válogatás eddig soha nem látott módon tekinti át a világ legismertebb fotóművészei közé sorolt és a 20. század fotóművészetét meghatározó BRASSAΪ, Robert CAPA, André KERTÉSZ, MOHOLY-NAGY László és Martin MUNKACSI munkásságát.

(M)érték –  áttekintés öt világhírű fotós különböző, mégis egymást átfedő életútjáról
A múlt év egyik leglátványosabb eseményeként került bemutatásra (M)érték - Világhírű magyar fotográfusok címen a hazai fotográfia történetének eddigi talán legjelentősebb kiállítása. Az eredetileg a budapesti Ernst Múzeumban bemutatott tárlat a hazai fotográfia történetében rekordszámú látogatót vonzott, Miskolcon is hasonló sikerre számítunk.

A (M)érték - Világhírű magyar fotográfusok a fotográfia történetének öt rendkívüli jelentőségű, magyar származású alkotóját mutatja be. A kiemelkedő mesterek alkotómunkáját reprezentáló, mintegy 110 fotográfiából álló különleges válogatás eddig még soha nem látott és jól ismert darabokat egyaránt tartalmaz, az összeállításban a világhírű művészek már külföldön és még Magyarországon készített munkái is helyet kaptak.

A magyar és egyetemes fotográfia ezen öt meghatározó alakjának művei eddig soha nem mutatkoztak be együtt a mostanihoz hasonló csoportos kiállításon, amelynek különleges koncepciója lehetővé teszi, hogy az alkotók művészeti fejlődését és karrierjük alakulását egymással is összevetve tekintse meg, és egyben a 20. század történelmének is sajátos keresztmetszetét kapja a galéria közönsége. A Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményén alapuló összeállítás kísérletet tesz arra, hogy a különböző életutakat bejárt, másféleképpen alkotó, mégis sok szállal egymáshoz kapcsolódó fotográfusokat úgy kövesse végig pályájukon, hogy időben, térben összekapcsolható műveiket, a velük megtörtént eseményeket kronologikus rendben, folyamatukban, mégis elkülönítetten jeleníti meg. Az EDGE Communications és a Miskolci Galéria együttműködésében, a Magyar Fotográfiai Múzeum, és a főtámogató MOL Nyrt. közreműködésével létrejött kiállítás kurátora Baki Péter, a Fotográfiai Múzeum igazgatója.

A (M)érték – Világhírű magyar fotográfusok című kiállítás 2008. február 8-tól április 6-ig tekinthető meg hétfő kivételével mindennap 9 és 17 óra között a Miskolci Galériában (Miskolc, Rákóczi u. 2.)

 


Jegyárak

(M)ÉRTÉK - VILÁGHÍRŰ MAGYAR FOTOGRÁFUSOK

Felnőtt belépő: 900 Ft/fő
Nyugdíjas / Diák / Pedagógus: 700 Ft/fő
Családi: 700 Ft / fő
Csoportos kedvezmény, 15 főtől:
- felnőtt csoport: 700 Ft / fő
- diák / nyugdíjas / pedagógus csoport: 500 Ft / fő
- csoportonként 1 fő kísérőnek ingyenes a belépés

A (M)érték művészeinek életrajzai

Brassai
Halász Gyula
(1899-1984)

Brassaď művészi pályája a harmincas évek Párizsában bontakozott ki. Az éjszakai Párizs megörökítésére kezdte használni fényképezőgépét, a „Paris de nuit" („Éjszakai Párizs") címmel megjelent albuma óriási sikert aratott, és máig a fényképészet egyik alapműveként tartják számon. Az évszázad olyan meghatározó művészeinek barátságát élvezte, mint Breton, Dali, Giacometti, Man Ray vagy Matisse. Picassoval ápolt barátsága a művész haláláig tartott. A fotózás mellett rajzolt, színdarabokhoz készített díszleteket és fotódíszleteket, szobraihoz a Pireneusokban talált kavicsokból kapott ihletet.

Robert Capa
Friedmann Endre Ernő
(1913-1954)

Capa 1932-ben készült Trockij portréjával vált ismertté a világon. Nevét 21 évesen, első képriportjának megjelenésekor változtatta meg. Az 1936-ban a Spanyol Polgárháborúban készült „A Milicista halála" című fotójával vált klasszikussá, képei világszerte számos újságban és magazinban jelentek meg. Később az USA-ba költözött, és haditudósító lett. Angliában, Észak-Afrikában, Szicíliában, Olaszországban fényképezett, a franciaországi partraszállásban az első amerikai csapatokkal együtt „vett részt". 1954-ben a Life magazin megbízásából Indokínába utazott, ahol 41 évesen hunyt el.

André Kertész
Kertész Andor
(1894-1985)

Kertész első kiállítása Párizsban nyílt meg, ahova 31 évesen költözött. Fotóesszéit a legjobb francia és német magazinok közölték. 11 évvel később az Egyesült Államokban telepedett le, ahol szintén magazinoknak dolgozott. Halála előtt mintegy 2 évtizeddel Párizsban előkerült - köztük számos Magyarországon készült - negatívja alapján a svájci Camera című folyóirat mintegy harminc Kertész-képet jelentetett meg. 1982-ben Bostonban adták ki „Hungarian Memories" című albumát. Röviddel ezután újra Magyarországra látogatott, fiatalsága helyszínein készült fotóit tartalmazza az „André Kertész Magyarországon" című kötet.

Laszló Moholy-Nagy
Moholy-Nagy László
(1895-1946)

Moholy-Nagy a Bauhaus egyik legmeghatározóbb tanár-egyénisége. Életútja rendkívüli, hiszen a Magyarországon költészettel, festészettel próbálkozó avantgarde alkotóból a festészet, fényképészet, film, tárgyformálás, fémszobrászat, tipográfia nagyhatású művésze és tanítómestere lett. Élete meghatározó részét Berlinben, majd Chicagóban töltötte. 1939-ben többekkel együtt Chicagóban alapította meg a „School of Design" intézetet, amelynek haláláig vezetője volt.

Munkácsi Márton
Martin Munkácsi
(1896-1963)

Munkácsi 18 éves korától autodidakta újságíróként sportlapoknak tudósított, verseket írt. Portréfotózással kezdte pályafutását, képeit később szinte minden fontos fotós évkönyv közölte. 38 éves korában költözött az Egyesült Államokba, ahol divatfotósként többek között a Harper’s Bazaar számára készített világhírűvé vált felvételeket. A 40-es évek elejére már a világ legjobban kereső fotóriportereként tartották számon. Munkácsi a fotózás új stílusjegyeit teremtette meg, az új látószögek használata, a képi merészség jellemző fényképeire. Képeit életszerű környezetben, mozgó modellekkel készítette. A „Munkacsi movement" („Munkácsi-lendület") stílusjeggyé vált a fotográfiában.

 

vissza